PROGRAM AÇIKLAMALARI (DETAYLI)

YAYLAYA  KAÇAMAK

 

1.GÜN: TRABZON-MEMİŞAGA KONAĞI-BULUT ŞELALESİ-AYDER

 

Trabzon hava limanında misafirlerimizle bir araya geldikten sonra ilk olarak  rotamızı Trabzon’un sürmene ilçesinde MEMİŞAĞA Konağı olacak,konakta tanışma,kaynaşma kahvaltımızı yaptıktan sonra kısa bir konak gezimiz olacak.
MEMİŞAĞA Konağı: diğer bir adı  Döner Tavanlı  veya KASTEL  Konağı  olarak bilinmektedir.
Dış görünüşüyle güçlü,güven verici  ve tarihinde ise  MEMİŞAĞA tarafından  bölgenin  vergi ve kontrolünü sağlamak amacıyla yönetim binası olarak kullanılmıştır.
        

iki katlı geniş saçaklı,evden çok bir kale gibi görünen bu ünlü yapı taş ve ahşap işçiliğinin mükemmel örneği olarak ÇAYKUR tarafından restore edilerek   kendini korumaya devam etmektedir.
  
Konak gezimizin ardından artık Çayeli’nden öteye gidelum yali  yali diyeceğiz ve rotamızı daha da doğuya çevireceğiz ,sizlerle beraber no stop durmak sızın fırtına vadisinin yolunu tutmuş olacağız.
Karadeniz’in ihtişamlı deniz manzarası ve bin bir zahmetle dokunmuş olan çay,fındık,kivi bahçelerinin seyri ile yavas yavaş Karadeniz sahil yolundan yaklaşık olarak 1:30 saat. Sonra Fırtına Vadisinde olacağız.
  
Artık şehirleri,trafikleri,stresleri,üzüntüleri bir kenara bırakıp bulutlar ülkesinde en güzel hayalleri kurup en şirin masallar diyarlarında bulacağız kendimizi.
 
Fırtına vadisinde biraz dinlenip o güzelim oksijeni yavaş yavaş solacağız ciğerlerimize bir hoş olup tekrar öze dönüşün hikayesini yazacağız.
  
Vadide öğle yemeğimizi hafif ara atıştırmalarla beraber alabalık menüsü alacağız, yemeğimizin ardından bizleri bekleyen bulut şelalesi olacak,Doğu Karadeniz’in en bakir ve bir o kadar amazon tadında light bir yürüyüş yapacağız Tar deresinde.
 
Bir saat gidiş bir saat dönüş olan programımız sizlerle beraber ilk ısınma nefes açma terapileri olacak,yayla programlarının alıştırma  yürüyüşü olacak aslında. 
 
Koca koca fil ayakları bitkilerinin yanından geçerken, tar deresinin gümbür gümbür sesiyle bizleri bir şölen havasında karşılayacak bulut şelalesi,(dileyenlerle ilk günden serinleme şansımız olacak) şelale gezimizi tamamlayıp geri geldiğimiz yoldan döndükten sonra şimdi otelimizde biraz dinlenme zamanı….

   

   parkur:kolay
   yürüyüş: 2 saat 
   araç toplam:160 km    ( 2:30 saat )

   
    

2.GÜN: AVUSOR YAYLASI-BUZUL GÖLÜ

 

 ‘DOĞANIN KALBİNİ AÇ; İÇERİ GİR, KENDİNİ KAYBET, RUHUNU KEŞFET’

 

Dedikten      sonra   kahvaltımızı yaylada yapmanın keyfi ile programımıza başlayabiliriz. Ayder yaylasını (aslında mezrasını) sizle tanıttıktan sonra, 40 dak. sürecek olan araç yolculuğumuzla beraber  ilk olarak rotamızı Hacızeni – Tobaya - Peryatak yaylalarına çeviriyor, yaylalarımızı gördükten sonra ise   kendi elektriğini kendisi üreten, modern  hayata kafa tutan çoğu kesme taş yapı olan,yer yer ahşap işçiliğin sergilendiği   bir Laz yaylasına gidiyoruz.

   

Hayvancılığın hala devam ettirildiği, zor şartlara  rağmen hiç yılmadan usanmadan yayla kültürünü devam ettiren gerçek Anadolu  emekçi insanlarını göreceğiz ve onların yaşantılarına ortak olup onlarla keyifli sohbetler edeceğiz.

Yaylaya varıp,   temiz havayı  içimize çektikten  sonra, yarım saat kadar yaylayı  geziyor, Kültürel aktivitemize ve fotoğraf çekimlerimize start veriyoruz.
   
Yayla gezimizden sonra vakit sallanma vakti değil kemerli Kaçkar’ın etekleri   bizleri bekler. 1 saatlik yatay yürüyüşle ulaşacağımız Tobacelazena  Gölü(Büyük Avusor Gölü)   olacak.
Kemerli Kaçkar’ın   İhtişamına doyamayacaksınız.Yüzyıllardır buzulların aşındırması sonucu oluşan  AVUSOR  Sirk gölüne ulaşacağız. Göle ulaştıktan sonra dileyen misafirlerimiz göle girebilir. (Biraz soğuk ama yinede tavsiyemizdir; 10 yaş gençleşeceğinize inanıyoruz. )                                                                    Gölde   geçireceğimiz  1 saatlik vakti dileyenlerle Yoga, Streching yapılacağız.
 
Kemerli Kaçkar’ın göle yansımasını,  bulutların gökyüzündeki danslarına   şahit olduktan sonra öğle yemeğimiz için yaylaya doğru dönüşe geçiyoruz.
Yayla evimizde bizleri bekleyen ‘yöresel yayla menüsü’ bizi bayağı bir şımartacak. Yaylada biraz daha yaylanıp dinlendikten sonra yavaş yavaş aydere doğru dönüş vakti olacak.
Dönüş güzergahında ise  buzul gölü yürüyüşü yetmedi diyenlerle beraber  ‘kuntz yaylası’nda   özel bir patikamız daha bulunmakta ve oradan aydere varacağız.J

 

  Parkur:orta 
  Yürüyüş:2:30 saat 
  Araç toplam : 22 km    (1:30 saat )

 

 

3.GÜN:HÜSER YAYLASI- (BULUTLAR ÜLKESİ)

 

‘DOĞADA HAYAL KURMANA GEREK YOK;ÇÜNKÜ ZATEN HAYALİN İÇİNDESİN’

 

Bu günümüz dünümüze göre biraz daha farklı olsun, sizlerle beraber bulutların üstünde bir yolculuğa çıkalım. Dünyadan uzaklaşıp,dağlardan  gökyüzüne ellerimizi uzatıp en içten dileklerimizi dileyelim.
  
Ayder den rotamızı HÜSER  Yaylasına çeviriyoruz, yaklaşık olarak 30 dak. sürecek olan araç güzergahımız boyunca güneyden başlayacak olursak ALTIPARMAK, KEMERLİ, BULUT, KAÇKAR, VERÇENİK Dağlarını seyrederek HÜSER Yaylasına varmış olacağız.
  
Bugün terapi günü, yayılma , dinlenme zamanı. Hüser’in zirvesinden (Havanın müsaitliğine göre),  ÇAYMAKÇUR,KAVRUN Vadilerini,HAZİNDAĞ,SAMİSTAL,POKUT,SAL,KAÇVAŞ Sırtlarını,görebilir yani bugün yükseklerden uçan  atmaca olacağız  desek yeridir.
En iyi gezginlerin,en profesyonel fotoğrafçıların neden bu yaylalara geldiğini,Kaçkarlarda yaşamakta olan 2500 endemik türlerin ne şekilde yaşadığını  dilimiz döndüğünce muhabbetle anlatacağız.
  
Öğle yemeğimizi yayla evinde ‘yayla lezzetler menümüzü’ yedikten sonra biraz daha yaylada vakit geçireceğiz.
Daha  sonra yavaş yavaş programımızın devamı olan   derin ormanlarının türküsünü dinlemek için  dileyen misafirlerimizle 2 saatlik patikamızdan ayder’e inişe geçeceğiz.
Patika da bizleri yer yer ağaç mantarları, yer yer şirinler mantarları beklemekte olacak , yaban hayatın izlerini bir bir keşfedip, aydere akan şelalelerin kaynak noktalarına kadar  bu parkurda göreceğiz…
  
  Parkur:orta 
  Yürüyüş: 2 saat
  Araç toplam : 22 km ( 1:30 saat )


 

4.GÜN: : ÇAT VADİSİ-ZİLKALE-PALOVİT ŞELALESİ –FIRTINA VADİSİ ADVENTURE PARK-RAFTİNG-ZİPLİNE

 

HAYAT VARILACAK YER DEĞİL,YOLCULUKTUR!

 

Son günün sabahında Yaylalara,Kaçkarlara,Yeşile,Maviye,Sarı Kıza, Ferhat Dayiya ,Fatma Teyzeye güzelliğe dair her şeye  veda etme zamanı geldi diye üzülmüyoruz,rotamızı Ayderden, Çamlıhemşine doğru çeviriyoruz.

 

Tarihi konaklar ve tarihi köprüler eşliğinde ortaçağdan kalan,tarihini ve kültürel mirasını yansıtmaya çalışan şu zamana kadar ayakta durmayı başarabilen Zil Kayele ulaşıyoruz.
 

Zil kale gezimizi tamamladıktan sonra,Doğu Karadeniz’in en bakir vadilerinden biri olan Palovit vadisine girip,gümbür gümbür akan palovit deresinin sesini, tarihi şimşir ve porsuk ağaçlarının eşliğinde 45 dk. lık doğa ve terapi yürüyüşümüzü tamamlıyoruz.

   

Yürüyüşümüzün  sonunda  15 mt. dökülen Palovit Şelalesi’ni ziyaret ediyoruz ve son  yürüyüş  programımızı  yapıyor,öğle yemeği için   ÇİNÇİVA köyüne doğru yola koyuluyoruz.
 

ÇİNÇİVA’DA   bize özel ‘Hemşin lezzet menüsü’ diye adlandırdığımız öğle yemeğimizi yedikten sonra sizlerle fırtınanın serin sularında ‘RAFTİNG ’ yapıp, İnsan Sapanı'yla yeniden dirilircesine ve farklı bir benlikle  şehire doğru fırlatıyoruzJ


  Parkur :kolay
  Yürüyüş:45 dk.
  Araç toplam:55 km ( 2 saat )