DOĞU KARADENİZ  KÜLTÜR-YAYLA

1.GÜN:TRABZON-ATATÜRK KÖŞKÜ-BEDESTEN-MEMİŞAĞA KONAGI-BORÇKA

 

2.GÜN: BORÇKA KARAGÖL-MAÇAHEL-MARAL KÖYÜ-MARAL ŞELALESİ

 

3.GÜN: MENÇUNA ŞELALESİ-ÇAGLAYAN KÖYÜ-TARİHİ LAZ KONAKLARI-AYDER

 

4.GÜN:AVUSOR YAYLASI

 

5.GÜN:HÜSER YAYLASI

 

6.GÜN:SAL-POKUT YAYLASI

 

7.GÜN:ÇAT VADİSİ-ÇİNÇİVA-ZİLKALE-PALOVİT ŞELALESİ-RAFTİNG

memiş ağa konağı - sendagez
memiş ağa konağı - sendagez

press to zoom
doğu karadeniz kültür ve yayla turu
doğu karadeniz kültür ve yayla turu

press to zoom
fırtına vadisi rafting
fırtına vadisi rafting

press to zoom
memiş ağa konağı - sendagez
memiş ağa konağı - sendagez

press to zoom
1/21

PROGRAM DETAYI

1.GÜN: TRABZON- ATATÜRK KÖŞKÜ-ALACAHAN-MEMİŞAGA KONAĞI- BORÇKA

 

DOĞA,   TANRININ    YAZDIĞI    EN  GÜZEL KİTAPTIR HAZIR MISINIZ  ….?

 

      Trabzon hava Limanında karşıladığımız misafirlerimizle bir araya geldikten sonra ilk durağımız Atatürk köşkü olacak, köşkte tanışma, kaynaşma kahvaltısı yapacağız, kahvaltımızın ardından köşk gezimize start vereceğiz.Köşk gezimizi tamamladıktan  sonra sizleri Telkari,Hasır ve Kazaziye’yi Alacahan da kadın  sanat atölyelerinde bin bir zahmetle işlenen yeminli yeteneği yakından inceleyeceğiz.Ve rotamızı Trabzon’un sürmene ilçesinde bizleri 18 YY. kalma  MEMİŞAĞA Konağı bekliyor olacak. Konağın  sunumunu yapıp gezimizi tamamladıktan  sonra Sürmene de   meşhur Sürmene Pidesinin tadına bakacağız.

  İlk  günün tatlı yorgunluğunu atmak için Çayeli’nden öteye gidelum yali  yali diyerek, Borçka ya doğru  Karadeniz’in gün batımı manzarasıyla  pansiyonumuza varıyoruz.

 

Parkur:kolay yürüyüş: 30 dk araç toplam: 180 km ( 2:30 saat)  

 

 

2.GÜN: BORÇKA KARAGÖL-MAÇAHEL-MARALKÖYÜ-MARAL ŞELALESİ

 

       Yeni bir günü hep birlikte köy kahvaltımızı yaparak başlatıyoruz ve KARAGÖL’Ü ziyaret  etmek için pansiyonumuzdan ayrılıyoruz.KARAGÖL aktivitemiz sonrasında bizleri bekleyen camili (MAÇAHEL )  köyüne doğru yol alacağız .MAÇAHEL Köyü :Artvin’in Borçka ilçesine bağlı dağlarda konumlanmış,camili,efeler,düzenli,uğurlu,kayalar ve maral köyünden oluşan  yeşil cennettir.

          MAÇAHEL ’e ulaştıktan sonra  öğle yemeğimiz olan ‘yöresel gürcü mutfağı lezzetler’ menüsünü burada yiyeceğiz. Yemekler yenip  biraz dinlendikten sonra tarihi camili (MAÇAHEL)camisini gezip Maral Köyü üzerinden, Anıt Ormanlarının eşliğinde Türkiye’nin tek kırılmadan dökülen, 30  mt. yüksekliğindeki adeta Tanrının göz yaşı diye tabir edebileceğimiz  Maral  Şelalesine yarım saatlik yürüyüş yapıp, dileyen misafirlerimizle  şelalenin altına inip, serinleyeceğiz.Aktivitemiz sonrasında MAÇAHEL  köyüne doğru dönüşümüzü yapıp Kafkas arı ırkı ile ilgili laboratuarımızı ziyaret edip konu ile ilgili anekdotlarımızı alacağız, akşam yemeğinden sonra ise  maçahel belgeselini otelimizde izleyeceğiz

 

Parkur:kolay yürüyüş:2:00 araç toplam:90 km( 3 saat )

 

 

3.GÜN:ARHAVİ MENÇUNA ŞELALESİ-FINDIKLI ÇAGLAYAN KÖYÜ-LAZ KONAKLARI-AYDER

 

HER ŞELALEDE GİZLİBİR MESAJ VARDIR, ŞÖYLE SÖYLER; EGER ESNEKSEN DÜŞMEK SANA ZARAR VERMEZ…

 

        MAÇAHEL’DEN  ayrılma zamanı, olsun ama üzülmüyoruz,bizleri Artvin’in Arhavi ilçesinde bekleyen MENÇUNA Şelalesi'ne dogru hazırlıgımıza başlıyoruz ,otelimizden ayrılıp 1.5 saatlik yapacağımız yolculuğumuzla ilk olarak Arhavi şehir merkezinden yaklaşık 12 km araç güzergahıyla beraber tarihi çifte köprüleri görüp 15-20 dakikalık orman içi yürüyüşümüzü MENÇUNA Şelalesi için  yapacağız.Burada  kısa   bir mola verip, dinlendikten sonra öğle yemeğimiz için Rize’nin fındıklı ilçesine oradan 6 km  sonra çağlayan köyüne ulaşacağız.Yemek sonrasında   tarihi Laz konaklarının yapısını,tarihini,kültürünü işleyip sahil yolundan Doğu Karadeniz’in en bakir vadilerinden biri olan Fırtına Vadisine doğru yol alıp  konaklamamızı  AYDER Yaylasında yapacağız.

 

  Parkur :kolay yürüyüş :40 dk araç toplam:160 km  ( 3 saat )     

 

 

4.GÜN: AVUSOR YAYLASI

 

‘DOĞANIN KAPISINI AÇ; İÇERİ GİR, KENDİNİ KAYBET,  KENDİNİ KEŞFET’

 

   Ayder yaylasını (aslında mezrasını) sizle tanıttıktan sonra; ilk olarak rotamızı Hacızeni – Tobaya - Peryatak yaylalarına çeviriyor,ve devamında Avusor yaylasına ulaşıyoruz.Yayla gezimizden sonra bir saatlik yatay yürüyüşle ulaşacağımız Tobacelazena  Gölü(Büyük Avusor Gölü)   olacak. Kemerli Kaçkar’ın göle yansımasını,  bulutların gökyüzündeki danslarına   şahit olduktan sonra öğle yemeğimiz için yaylaya doğru dönüşe geçiyoruz. Yayla evimizde bizleri bekleyen ‘yöresel yayla menüsü’ bizi bayağı bir şımartacak.Yaylada biraz daha yaylanıp dinlendikten sonra yavaş yavaş aydere doğru dönüş vakti olacak.Dönüş güzergahında ise  buzul gölü yürüyüşü yetmedi diyenlerle beraber  ‘kuntz yaylası’nda   özel bir patikamız daha bulunmakta ve oradan ayder’e varacağız.  

 

Parkur:orta yürüyüş: 2:30 saat  Araç toplam :22 km (1:30 saat )

 

                        

5.GÜN:HÜSER YAYLASI

 

‘DOĞADA HAYAL KURMANA GEREK YOK;ÇÜNKÜ ZATEN HAYALİN İÇİNDESİN’

 

   Ayder den rotamızı HÜSER YAYLASI’ NA  çeviriyoruz, yaklaşık olarak 30 dak. sürecek olan araç güzergahımız boyunca güneyden başlayacak olursak ALTIPARMAK  Dağlarını, KEMERLİ, BULUT, KAÇKAR, VERÇENİK Dağlarını seyrederek HÜSER Yaylasına varmış olacağız.Öğle yemeğimizi yayla evinde ‘yayla lezzetler menümüzü’ yedikten sonra biraz daha yaylada vakit geçireceğiz.Daha  sonra yavaş yavaş programımızın devamı olan   derin ormanlarının türküsünü dinlemek için  dileyen misafirlerimizle 2 saatlik patikamızdan aydere inişe geçeceğiz.

  Patika da bizleri yer yer ağaç mantarları, yer yer şirinler mantarları beklemekte olacak , yaban hayatın izlerini bir bir keşfedip, aydere akan şelalelerin kaynak noktalarını kadar  bu parkurda göreceğiz…

  

Parkur :orta yürüyüş: 2 saat  Araç toplam : 22 km ( 1:30 saat )

        

       

  

6.GÜN:SAL-POKUT YAYLASI

 

‘ÖNÜNDEKİ YOLU TANIMAK İÇİN O YOLDAN DÖNENLERE SOR’

   

Bugün günlerden SAL-POKUT diyelim, iki güzel komşunun hayat hikayesini izleyelim.iki komşu yayla  arasındaki gizemli patikada yürüyüp en güzel türkülerimizi burada söyleyelim, Enatabın duzünden Amlakite bakalım,bulut denizinin üstünden güneşin batışına şahitlik edelim.Araçla yapacağımız 1:30 saatlik  güzergahla ilk olarak çinçiva kahvede mola verip devamında bizleri bekleyen POKUT-SAL  yayla yolunu safari halinde yavaş yavaş tırmanmaya başlayacağız.Öğle yemeğimizi barbekü yada yayla evinde yedikten sonra… Enetap’ın düzü’ne doğru  kaldığımız güzergahtan  1 saat daha yürüyüş yapacağız,yürüyüşümüzü tamamladıktan sonra  bizleri sal yaylasında bekleyen aracımıza binip dönüş yoluna koyulacağız.

 

Parkur:kolay yürüyüş:1:30 saat  Araç toplam: 90 km ( 2:30 saat )

 

  

7.GÜN: ÇAT VADİSİ-ÇİNÇİVA- ZİLKALE-PALOVİT ŞELALESİ-RAFTİNG

 

HAYAT VARILACAK YER DEĞİL,YOLCULUKTUR

 

  Son günün sabahında Yaylalara,Kaçkarlara,güzelliğe dair her şeye  veda etme zamanı geldi diye üzülmüyoruz,rotamızı Ayderden, Çamlıhemşine doğru çeviriyoruz.Tarihi konaklar ve tarihi köprüler eşliğinde ortaçağdan kalan,tarihini ve kültürel mirasını yansıtmaya çalışan şu zamana kadar ayakta durmayı başarabilen Zilkayele ulaşıyoruz.Kale gezimizi tamamladıktan sonra,Doğu Karadeniz’in en bakir vadilerinden biri olan Palovit Vadisine girip,gümbür gümbür akan Palovit Deresinin sesini, tarihi şimşir ve porsuk ağaçlarının eşliğinde 45 dakikalık doğa ve terapi yürüyüşümüzü tamamlıyoruz Yürüyüşümüzün  sonunda 15 mt.dökülen Palovit Şelalesi’ni ziyaret ediyoruz ve son  yürüyüş  programımızı  yapıyor,öğle yemeği için   ÇİNÇİVA  köyüne doğru yola koyuluyoruz. ÇINÇİVA’DA   bize özel ‘Hemşin lezzet menüsü’ diye adlandırdığımız öğle yemeğimizi yedikten sonra sizlerle fırtınanın serin sularında ‘Raftig’ yapıp, İnsan Sapanı'yla yeniden dirilircesine ve farklı bir benlikle  şehir’e doğru fırlatıyoruz.

 

Parkur: kolay  yürüyüş:45 dk Araç toplam: 60 km ( 2 saat )

 

Yeni bir SEN DA GEZ  organizasyonunda buluşmak üzere…

    min:2 max:14 kişi   

 

   Fiyata dahil

 

 

 • Profesyonel yerel rehberlik hizmeti

 • 6 gece konaklama

 • Tüm ara transferler

 • 6 kahvaltı,7 öğle,6 akşam yemeği

 • KDV

 • TURSAB zorunlu sigortası.

 • Güler yüz ve kaliteli hizmetimiz:)

 • Bir akşam yöresel eğlence

 • Müze ve örgen giriş yerleri

 • Sizler için hazırlanmış sürpriz ve terapilerimiz…

 

 

   Fiyat harici

 

 • Şehirler arası ulaşım bedeli. (İstanbul –Trabzon)-(ankara-tranzon)-(izmir- Trabzon) vb.

 • kaplıca girişleri

 • olağan üstü durum kaynaklı giderler

 • kişisel harcamalar

 • yemek arasında alınacak extra içecekler

 • rafting ve diğer aktiviteler(isteğe bağlı olduğu için)

 

 

   Konaklama

 

Turumuz bir hafta (7 gece 8 gün) konaklamalıdır.Borçka ve maçahelde birer akşamlık konaklamamız  olanaklarının kısıtlı olmasından dolayı sizlerle beraber temiz konforlu pansionlarda olacak .(maçahel bölgesinde ise müsaitlik durumuna göre tema’nın konuk evinde misafir olacağız.)   3.-4.-5.-6.-7. akşamlar ise ayder de butik otel de konaklamamız olacaktır.

 

                               

   Çocuk konaklaması

 

0-6 yaş ücretsiz çocuklar ebeveyn ile aynı yatakta yatmaktadır. Ayrı bir yatağı yoktur. (Tesis doluluğu ve müsaitliği gözetilecektir.)

7-12 yaş indirimli çocuklar ebeveyn ile aynı odada kalır. Ayrı odası yoktur. (Tesis doluluğu ve müsaitliği gözetilecektir .)

                                

   

   Single Konaklama

 

Turlarımıza tek başına katılan kişiler ilk etapta direkt olarak bir hemcinsiyle aynı odada kalacaktır. Katılımcılar bunu tercih etmezse tesislerin müsaitliğine göre single konaklama satın alabilirler.

                                 

 

   Yanında olsa iyi olur

 

 • Küçük sırt çantası: Yürüyüş esnasında polar, matara, krem gibi sık kullanacağınız malzemeleriniz koyacağınız en az 30lt kapasiteli sırt çantası.

 • Yürüyüş Botu: Yürüyüşler genelde patikalarda geçeceği için sert tabanlı ayakkabıları tercih etmelisiniz. Özellikle bileği saran bodlar kullanımı daha kolay ve rahattır.

 • Yağmurluk: Genelde panço denen sırt çantanızla aynı anda giyebileceğiniz, bol ve ayaklarınıza kadar sizi koruyan özel amaçlı yağmurluklardır.

 • Baton: Bu turumuzda  sizleri kısmen yoracak   yürüyüşler olacaktır. Daha rahat yürümeniz için tavsiyemizdir.

 • Matara: En az 1 lt’lik su kabınız. Mümkünse termos özelliğine sahip ve sıcak su saklayabilecek mataralar.

 • Isı için: Sizi rüzgardan koruyacak polar, bol t-shirt, sweat shirt yeterlidir.

 • Alt giyiminiz : Sentetik kumaşlı pantolonları tercih etmelisiniz. Bu tür kumaş ıslansa bile çok çabuk kurur ve ısıyı muhafaza eder. Şort da bulundurun. Kot pantolon  önermiyoruz.

 • İlkyardım:  sürekli kullandığınız ilaçları yanınızda  bulundurunuz.

 

 •  Lütfen eşyalarınızı çok abartmayın sizlere yetecek kadar olan pratik malzemeler bulundurun yeter.

 

 •  Turda çekilen fotoğrafları grup üyeleri ile değiş tokuş yapabilmeniz için flash bellek getirmenizi öneririz.

 

 

   Dip not

 

 • Tur fiyatına her şey dahildir. Sadece ekstra alacağınız yiyececek,içeçek  ve yöresel eşya(bal,reçel,tereyağı vs.) için harçlık bulundursanız yeterli olacaktır.

 

 

   Turlarımıza 2 şekilde kayıt olabilirsiniz

 

 • Telefonla sen da gez operatörü aracılığı ile,

 • Web sitemize ücretsiz online üy olarak.

 

 

   Ödeme seçenekleri

 

 • Banka havalesi ile

 • Kredi kartı ile tek çekim ile

 • Kredi kartı ile taksitli

 • Nakit taksit ile ödeme

 • yada ön rezervasyon yapabilirsiniz.

 

                                          

   ULAŞIM

 

 • En geç 10:30’da Trabzon’da olacak şekilde istediğiniz herhangi bir havayoluyla gelebilirsiniz.

 •  Bu saatten önce gelenler biraz bekleyip, geç gelenler ise kendi imkanları ile grupla buluşmak durumundadır.

 • Otobüsle gelenler ise sabah en geç 10.00’da Trabzon Otogarı’nda olmalıdır.

 • Dönüş uçuş veya otobüslerinizin saat 19:00 veya sonrasında olması gerekmektedir. Sizi  saat 16:00 gibi Trabzon Havaalanı’na ulaşabileceğiniz bir saatte Ardeşen Havaş’a bırakıyoruz.

 

Tur boyunca yapılacak ara transferlerimiz jeep safari araçları veya  arazi şartlarına en uygun araç olan Volkswagen Crafter veya Mercedes Sprinter ile yapıyoruz.

 

Buluşma Trabzon havaliman’ındadır.aşağıdaki saatler buluşma saati için uygundur.

         

    Karadeniz turları

 • 06.00 Pegasus (İstanbul – Trabzon)

 • 06:15 THY (İstanbul – Trabzon)

 • 07.30 Borajet (İstanbul – Trabzon)

 • 07:30 AnadoluJet (İstanbul – Trabzon)

 • 07:50 Pegasus

 • 08:30 Anadolu Jet – Ankara

 • Ayder (Kendi Ulaşım)

 • Trabzon Otel 08.30

 • Trabzon Otogar                           

 

 

   Önemli

 

Rehberimiz hava şartlarına veya olağanüstü durumlara göre, ilk gün ve son gün hariç, programda değişiklik yapma hakkına sahiptir.
 Programda verilen süreler normal şartlar altında gün içerisinde  toplam yürüyüş ve toplam araç yolculuk sürelerini kapsar.

 

                                    

   Turun amacı

 

 •   Bu program sizleri şehir hayatından unutulmaz bir masal diyarına götüreceğini garanti ediyor,   beklide hayatınız boyunca yapmış olduğunuz en güzel dinlence ve gerçek tatil olacak diyoruz.

 •  

 •   Karadeniz’in tarihi dokusunu,doğal güzellikleri,kültürü,şenlikleri,yöre insanının binlerce yıllık birikimlerini yansıttığı kendilerine has yaşam biçimleri,geleneksel üretimleri ve espirileriyle bulaşacağınız program diyebiliriz.

 •  

 •  Yaylalarda çocuklar gibi eğlenmeyi,merak ettikleriniz ile ilgili bütün soruların cevabını bu programda bulacaksınız.

 •   

 • Sabahları keyifle uyanmanın tadını,gece yatarken çok şükür diyebilmeyi ve  keyifli köy kahvaltıları yapıp yöresel lezzetlerin en güzel ellerle sunulanlarını tadarak,bütünüyle doğayı damarlarınızda hissedeceğiniz ,min. 6 max. 15 kişi ile  aile gibi bir hafta geçirmemiz  dileğiyle…