YÜKSEK RAKIMLARA YOLCULUK

1.GÜN: GİTO YAYLASI-AMBARLI YAYLASI-BADARA YAYLASI

 

2.GÜN: SAL YAYLASI-POKUT YAYLASI-HAZİNDAK YAYLASI

 

3.GÜN: SAMİSTAL YAYLASI-PALOVİT YAYLASI- AMLAKİT YAYLASI

 

4.GÜN:AVUSOR YAYLASI (BUZUL GÖLÜ)-HUSER YAYLASI ( GÜN BATIMI)

 

5.GÜN:TAR DERESİ BULUT ŞELALESİ-FIRTINA VADİSİ-RAFTİNG-TRABZON 

 

press to zoom

press to zoom
insan sapanı sendagez
insan sapanı sendagez

press to zoom

press to zoom
1/11

PROGRAM DETAYI

• Manzarası ile nefes kesen Avusor & Huser Yaylaları

• Palovit şelalesi,tarihe tanıklık etmiş Zil Kale • Ekolojik yapısıyla ünlü Fırtına Vadisi

• Laz köyleri ve Hemşin Köyleri

• Kolay orta seviyeli yürüyüşler

• Bulutların üstünde yolculuklar

• Hemşin yemekleri,Yöresel oyunlar

• Macera dolu yayla gezileri 
  

    Doğaya ,yaylalara yolculuğa merhaba diyerek yola çıkıyoruz. Trabzon’dan Doğu Karadeniz’in en önemli vadisine Fırtına’dan yüksek yaylalara doğru başlayacak olan yolculuğumuz, gölleri, köyleri ve hiç keşfedilmemiş doğasıyla devam edecek.     Doğu Karadeniz insanını, kültürünü, coğrafyasını en iyi şekilde tanıyıp, yaşayacağınız bol oksijenli huzur dolu doğanın sesiyle terapi olacağımız bir hafta geçirmeye ne dersiniz?

1.GÜN. ZİL KALE – PALOVİT ŞELALESİ – GİTO YAYLASI – AMBARLI YAYLASI – BADARA YAYLASI

Sabahın en erken saatlerinde uyanma vaktidir artık ☺ 
 
  Trabzonda misafirlerimizle buluştuktan sonra hiç vakit kaybetmeden fırtına vadisine dogru   yolculugumuza başlıyoruz ve güzel bir kahvaltı sonrası rotamızı Çinçiva’ya çeviriyoruz devamında yüzyıllardır ayakta kalan ve tarıhe tanıklık etmiş olan Zil Kale’yi ziyarete gidip Çat Vadişinin en özel manzarasını fotoğrafladıktan sonra bir kahve molası veriyoruz.     Sıradaki gelsin diyerek aracımıza biniyoruz ve bölgenin debisi en yüksek Palovit Şelalesi’ne doğru yola koyuluyoruz.Gezimizi tamamlayıp ve birazda olsa serinledikten sonra çat vadisine Şimşir Ormanlarını ziyarete gidiyoruz.     Hiç vakit kaybetmeden 1900 rakımlı Badara Yaylası’na doğru devam ediyoruz, Badara yaylasında Hemşin vadisini Kaçkar dağlarına selam verdikten  sonra yöresel bir öğle yemeği molası veriyoruz,devamında Ambarlı Yayla yoluna doğru yola koyuluyoruz.Yürüyüşümüze devam edip 2400 rakımlı Ambarlı ve 2000 rakımlı Gito Yaylası gezimizi tamamladıktan sonra konaklamak ve gecenin en güzelini yakalamak üzere gito yayla evimize dinlenmeye geçiyoruz.     Akşam yemeğinde tulum ve şarkılarla kendimizi şımartıyoruz ve sabahın en erken saatlerinde uyanmak üzere artık uyku vakti diyoruz.

2.GÜN : POKUT YAYLASI – SAL YAYLASI- HAZİNDAK YAYLASI 

Bugün nefis bir yayla kahvaltısı sonrası tarihe tanıklık etmiş yüzyıllık yayla evlerine ziyarete geçiyoruz. İstikametimiz Sal yaylası…    Kaçkar dağları ve derin ormanlar eşliğinde yolculuğumuzu tamamlayıp Sal yaylasına doğru yürüyüşe geçiyoruz.Yayla gezimizi sıcak bir çay ve sütlaç yiyerek,tamamlıyoruz ve orman içi derin bir patika yoldan Pokut yaylasına doğru yürüyüşümüze devam ediyoruz.    Pokut yaylasında bir yayla evi ziyareti yapacağız güzel bir yayla yemeği ziyafetinden sonra Hazindak Yaylası’nda bulut denizi eşliğinde güneşi batırmaya gideceğiz.    Pokut yayla gezimiz tamamlıyoruz ve kendini bir sır gibi saklayan doğa harikası Hazindak Yaylası’na doğru konaklamak ve huzur bulmak için yola koyuluyoruz.     Hazindak Yaylası’nda tarihe eşlik etmiş ahşap bir yayla evi  akşam yemeği ve tulum keyfi, sonrası belki yıldızları yakalamak ümidiyle gece gezimize başlıyoruz. Ve artık sabaha dinç bir şekilde uyanmak için dinlenmeye geçiyoruz.

3.GÜN:SAMİSTAL YAYLASI -PALOVİT YAYLASI- AMLAKİT YAYLASI 

Yayla da huzur dolu bir sabaha merhaba diyerek güne başlıyoruz bugün… Güzel bir yayla kahvaltısı sonrası ,macera dolu ve uzun yayla yolculugumuza çıkmak için hiç vakit kaybetmeden hemen yola koyuluyoruz…   İskitametimiz bölgenin en yüksek yaylası olan 2800 rakımlı Samistal Yaylası..    Samistal, taş evleri ile ünlüdür. Yüksek yaylalara özgü taş mimarinin en güzel ve korunmuş örneklerini Samistal'da görmek mümkündür. Mükemmel bir taş ustalığının ürünü olan bu evler, boyları iki metreyi aşabilen yekpare yontma taşlardan yapılmıştır. Ayrıca, kapılardaki ahşap ve demir işçiliği muhteşemdir. Samistal, bölgenin en yüksek yaylalarındandır. Yükseklik nedeniyle tüm yaylalar çok zaman bulut ve yağmurla boğuşurken, yükseklerdeki Samistal’da bulutların üstünde güneşle dans etmek mümkündür. Yaylanın yerleşim yeri, her biri ayrı vadilere bakan boğazlarla çevrili, çanak şeklinde bir platoda kuruludur. Samistal, geleneksel yaylacılığın görüldüğü, mimarisi ve doğasıyla orijinalliğini koruyabilmiş ender yaylalardan biridir     Samistal yaylasının güneyinde yer alan, 3045 m rakımlı, bölgenin en yüksek tepelerinden biridir. Tepenin ismi, bu tepede inzivaya çekilip ibadet eden Ortan Köyü'nden Molla Memiş Efendi'den gelir. Yayla gezimizi tamamlıyoruz ve bizi bekleyen diğer yaylamız Palovit’e dogru yola koyuluyoruz…kısa bir öğle yemeği molası veriyoruz kumanyalarımızla ve  iki komşu yayla olan Palovit ve Meleskur yaylalarını gezmeye devam ediyoruz.    Günümüzde de hayvancılık faaliyetlerinin yürütülmesi itibariyle “yayla” sıfatını koruyan ve geçiş noktası olması itibariyle önemli yaylalardır. Palovit ve Meleskur yaylalarındaki mimari yapı geleneksel taş işçiliğinden örnekler taşısa da, eski özelliğini yavaş yavaş yitirmektedir.     Ve yoruldunuz artık biliyoruz ,yavaş yavaş vakit kaybetmeden konaklamak üzere bizi bekleyen Amlakit Yaylasına dogru yola koyuluyoruz. 

4.GÜN. AYDER YAYLASI- AVUSOR YAYLASI (buzul gölü) – HUSER YAYLASI (bulut denizi gün batımı)

 Eveeet yeni bir güne merhaba…    Amlakit  yaylasına güneşe merhaba diyerek doğanın en muhteşem haliyle kahvaltımızı aldıktan sonra rotamız Ayder.     İlk önce tarihe tanıklık etmiş Çinçiva Köprüşü ve Koboş Köprüsü olacak Ayder’i ziyaret edeceğiz ve bölgenin en bakir Laz yaylasına doğru Avusor Yaylası’na (2400) yola koyulacak hiç vakit kaybetmeden buzul gölüne doğru yürüyüşe başlayacağız.     Kemerli Kaçkar karşılıyor olacak bizi en görkemli haliyle 2640 metre yükseklikteki buzul gölünü fotoğrafladıktan sonra isteyenler göl keyfi yapabilecek ve artık dönüş zamanı diyerek yayla evimize doğru çeviriyoruz rotamızı güzel bir öğle yemeği sonrası avusor yayla gezimizi tamamlayıp gün batımına doğru huser yaylasına yola koyuluyoruz.      En özel yayla olan Huser Yaylası yolculugumuzda Kaçkar zirve Altıparmak Dağları Kemerli Kaçkar bize yol boyunca eşlik edecek olan en mükemmel manzara olacak bölgece 360 derece manzarası olan ve bulutların dansına eşlik edeceğimiz Huser yaylasında güneşi batıracağız birlikte terapi huzur ve sessizlik zamanı…     Sonrasında bir yayla evini ziyaret edip çaylarımızı yudumladıktan sonra Avusor Yaylası’nda konaklamak üzere bizi bekleyen pansiyonumuza doğru yola koyulacağız bu gece dinlenme gecesi.

5.GÜN:TAR DERESİ BULUT ŞELALESİ-FIRTINA VADİSİ-RAFTİNG-TRABZON 

Son günün sabahında Yaylalara,Kaçkarlara,,Yeşile,Maviye,Sarı Kıza, Ferat Dayiya,Fatma teyzeye güzelliğe dair her şeye  veda etme zamanı geldi diye üzülmüyoruz,rotamızı Ayderden, Çamlıhemşine doğru çeviriyoruz ve ilk rotamız Tar Deresi Bulut Şelalesi…     Tar Deresi’nın huzur veren sesi eşliğinde orman içinde  yaklaşık 1 saatlik bir yürüyüş gerçekleştireceğiz ve devamında bizi bekleyen Bulut Şelalesi’ni göreceğiz.Biraz dinlendikten,ve serinleyip şelalenin keyfini çıkardıktan sonra ,öğle yemeği molası için çamlıhemşine dogru yola koyulacagız…      Çinçivada  bize özel ‘Hemşin lezzet menüsü’ diye adlandırdığımız öğle yemeğimizi yedikten sonra sizlerle fırtınanın serin sularında ‘Raftig’ yapıp, ve artık ayrılık vaktidir diyerek trabzona dogru yola koyuluyoruz.