PROGRAM AÇIKLAMALARI (DETAYLI)

yayla  terapi

 

1.GÜN: : TRABZON- PİLEKİ MAĞARASI-ÇAMLIHEMŞİN -BULUT ŞELALESİ-AYDER

 

Trabzon dan karşıladığımız misafirlerimizle bir araya geldikten sonra artık şehri yavaş yavaş terk etme zamanı.
 
İlk olarak Trabzon’un sürmene ilçesin de yapacağımız tanışma,kaynaşma kahvaltımızla beraber programımıza başlıyoruz.

Kahvaltının ardından Rize’nin İyidere ilçesinde bizleri bekleyen PİLEKİ MAĞARASI olacak.

 

PİLEKİ MAĞARASI: Türkiye de görünen ender el yapımı mağaralardan biridir ve ekmeğini taştan çıkartan insanların hikayesidir.

Mağara insan eliyle yapılmış olup; bölge halkı tarafından Pileki Taşı çıkartmak için M.Ö. 2300'li yıllardan son 30 yıla kadar kullanılmıştır. Ancak, teknolojinin gelişmesi ve alışkanlıkların değişmesi nedeniyle artık buradan taş çıkartılmıyor.

Mağaranın içinde bir çok tünel, tünellerin sonunda da boşluklar,boşlukları takip eden kuyular ve göller bulunmaktadır.

Pileki; bir zamanlar yöre mutfağının olmazsa olmazlarındandı. Ekmeğin en eski pişirilme şekli olan taş üzerinde pişirme işleminin devamı olarak kabul edilen, içi oyulmuş formda olan pileki özellikle Doğu Karadeniz insanı için önemli bir araçtı.

 

Pileki mağarası Gezimizi tamamladıktan sonra Öğleyin yemeği’nin de yaklaşmasıyla beraber sizleri, Çayeli’nde meşhur ispir Kuru fasülye menüsüne davet ediyor olacağız, (dileyenler farklı menüleri de tercih edebilir.) ama kesinlikle tavsiyemizdir.

Yemekler yenip çaylar içildikten sonra rotamız daha da doğuya doğru olacak, artık türkiye’nin en kuzey doğusuna yaklaşmış olacağız.Tarihin ve doğanın her rengi kokan, UNESCO (WWF) tarafından koruma altına alınan, dünyanın en önemli ilk yüz vadisinden biri olan Fırtına Vadisine girişimizi yapıp bizleri bekleyen Tar Deresi,Bulut Şelalesi aktivitesi için yanımıza ayırdığımız sırt çantamız ile ilk ısınma yürüyüşlerimizi burada başlayacağız.

Doğa harikası, amazon tadında yaklaşık 1.5 saatlik aktivitemiz ligth ve keyifli bir parkur olan, herkesin kolaylıkla iştirak edebileceği bir aktivitedir.

 

45 dakikalık yürüyüşümüzün ardından yaklaşık olarak 250m den dökülen Bulut Şelalemize varıyoruz. Şelalede biraz dinlenip dileyenlerle beraber şelalenin altında biraz serinleyeceğiz.

Fotoğraf çekimlerimizi tamamlayıp sohbetlerimizin devamını geldiğimiz güzergahtan geri dönerek otelimizde devam ediyoruz.

 

Parkur: kolay
yürüyüş:2 saat
Araç toplam:160 km (2:30) saat

   
 

2.GÜN: AVUSOR YAYLASI-BUZUL GÖLÜ

 

Yeni bir güne Sen Da Gez diyoruz ve kahvaltımızı yaylada yapmanın keyfi ile programımıza başlıyoruz.

 

40 dak. sürecek olan araç yolculuğumuzla ilk olarak rotamızı Hacızeni-Tobaya-Peryatak yaylalarına çeviriyor, yaylalarımızı gördükten sonra ise kendi elektriğini kendisi üreten, modern hayata kafa tutan çoğu kesme taş yapı olan,yer yer ahşap işçiliğin sergilendiği bir Laz yaylasına gidiyoruz.

 

Hayvancılığın hala devam ettirildiği, zorluklara rağmen hiç yılmadan usanmadan yayla kültürünü devam ettiren gerçek Anadolu emekçilerini göreceğiz. Onların yaşantılarına ortak olup keyifli sohbetler edeceğiz.

Yaylaya varıp, temiz havayı içimize çektikten sonra yarım saat kadar yaylayı geziyor, Kültürel aktivitemizi ve fotoğraf çekimlerimize start veriyoruz.

 

Yayla gezimizin ardından artık vakit sallanma vakti değil Kemerli Kaçkar’ın etekleri bizleri bekler J 1 saatlik yatay yürüyüşle ulaşacağımız Tobacelazena Gölü(büyük avusor gölü) olacak.

Kemerli Kaçkar’ın İhtişamına doyamayacaksınız.Yüzyıllardır buzulların aşındırması sonucu oluşan Avusor sirk gölüne ulaşacağız. Göle ulaştıktan sonra dileyen misafirlerimiz göle girebilir.(Biraz soğuk ama yinede tavsiyemizdir 10 yaş gençleşeceğinize inanıyoruz) J Gölde geçireceğimiz 1 saatlik vakti dileyenlerle yoga veya streching yapılacaktır.

Göl yansımalarını çekip, bulutların dansına şahit olduktan sonra öğle yemeğimiz için yaylaya doğru dönüşe geçiyoruz , yayla evimizde bizleri bekleyen ‘yöresel yayla menüsü’ bizi bayağı bir şımartacak.

 

Dönüş güzergahında ise buzul gölü yürüyüşü bize yetmedi diyenlerle beraber ‘kuntz yaylası’nda özel bir patikamız daha bulunmakta ve oradan Aydere inişimizi gerçekleştiriyoruz. 

 

Not: Göle girecekler için yanlarında mayo-havlu vb. eşyalar bulundurmalıdır. 

 

Parkur: orta
Yürüyüş: 2saat30dk. 
Araç toplam : 22 km (1:30 saat )


 

3.GÜN:: PALAKÇUR-KAÇVAS YAYLASI

 

En keyifli patikalarda yürümeye hazır olun, 30 dakikalık yapacağımız araç yolculuğumuzla beraber  ilk olarak bizleri (Kalenin Düzü) Galer Düzü bekliyor olacak; burada yazın başlangıç dönemlerinde festivaller ve boğa güreşleri yapılmakta, şansımız varsa görebileceğiz.

   

Haydee….   biraz  daha göklere yükselelim , yıllardır hayvancılık yapan köylülerimizin  kültürel değerlerini, yaşanmışlıklarını, sevdaluklarını ,yaylacılık ile  ilgili sohbetlerimizi  yapıp  hiç farkında olmadan PALAKÇUR Yaylasına varmış olalım.
  
PALAKÇUR  Yaylasında yürüyüş hazırlıklarımızı yaptıktan sonra yatay bir parkurumuz bulunmakta, bu parkur çok keyif alacağımız hatta  ayder yaylasını dahi atmaca gibi tepeden           görebileceğimiz;Çaymakçur,Kavron,Avusor vadilerini  ve havanın müsaitliğine göre de Hüser Yaylasını da  izleyebileceğimiz  çok keyifli bir yolculuğumuz olacak.     

      

Bir saatlik yürüyüşümüzün  ardından Kaçvas  Yaylasına varmış olacağız ve artık  şimdi biraz dinlenme vakti ve öğle yemeğiz olan ‘rehberin çantası’J(kumanya) menümüzü burada alıyor olacağız…  Bir yandan etrafı izleyip bir yandan muhabbet ederken kumanyalarımızı da aradan aradan götüreceğizJ

    

Yemekler yenip bayağı keyif yapıldıysa eğer şimdi dönüş vakti. Artık  Derin Ormanların Türküsünü dinlemeye hazır olun, sizleri, Palakçur yaylasından ilk uğradığımız ( kalenin düzü) Galer Düzüne, Doğu Ladinleri’nin arasından ve aşk merdivenlerinin yolundan inişimizi gerçekleştireceğiz.
    
Artık  çay ve kahveyi hakkettik galiba… Sıcak kuzina kenarında  biraz dinlendikten sonra dileyen misafirlerimizle araç,dileyen misafirlerimizle ise yürüyerek otelimize döneceğiz…

 

Parkur:orta         yürüyüş  :  2:30 saat      Araç toplam: 20 km (1:30 dak )


 

4.GÜN: HÜSER YAYLASI – ( BULUTLAR ÜLKESİ )

          

Bu günümüz dünümüze göre biraz daha farklı olsun, sizlerle beraber bulutların üstünde bir yolculuğa çıkalım. Dünyadan uzaklaşıp,dağlardan gökyüzüne ellerimizi uzatıp en içten dileklerimizi dileyelim.
 
Ayder den rotamızı Hüser Yaylasına çeviriyoruz, yaklaşık olarak 30 dak. sürecek olan araç güzergahımız boyunca güneyden başlayacak olursak Altıparmak Dağlarını,Kemerli,Bulut,Kaçkar,Verçenik Dağlarını seyrederek Hüsere varmış olacağız.

 

Bugün terapi günü; Yayılma , dinlenme zamanı. Hüser’in zirvesinden gezdiğimiz yerlerin kuş bakışı olarak biraz kritiğini yapıp bol bol güneş banyosu yapacağız.(Havanın müsaitliğine göre) J En iyi gezginlerin, Profesyonel fotoğrafçıların neden bu yaylalara geldiğini,Kaçkarlarda yaşamakta olan 2500 Endemik türlerin ne şekilde yaşadığını muhabbetle anlatacağız.

 

Öğle yemeğimizi yayla evinde ‘yayla lezzetler menümüzü’ alıp biraz daha yayla evimizde vakit geçirdikten sonra yavaş yavaş daha derin ormanlarının türküsünü dinlemek için 2 saatlik patikamızdan Aydere inişe geçiyoruz.

  

Patika da bizleri yer yer ağaç mantarları yer yer şirinler mantarları beklemekte yaban hayatın izlerini bir bir keşfedip, aydere akan şelalelerin kaynak noktalarına kadar bu parkurda göreceğiz…

  

Otele vardıktan sonra, geriye kalan zamanımızı dileyen misafirlerimizle kaplıca keyfi yapılacaktır.

 

Parkur:orta
yürüyüş: 2 saat
Araç toplam : 22 km ( 1:30 saat )


 

5.GÜN:HABAK-KONAKLAR-ORTAN KÖYÜ

 

Bugün Fırtına Vadisinde atmaca olma günüJ  Fırtına Vadisini  derinden izleyebileceğimiz yer yer Kumar ağaçların gölgesinde yürüyüp kocaman gürgen ağaçlarını göreceğiz.Tarihi konaklar ve Çamlıhemşin köy yaşantısının içinden geçeceğimiz bir rota olacak.
 
Yıllardır komşu olan köyleri birbirlerine bağlayan, yaylacılık dahi  yapılırken kullanılan patikalarda yürüme zamanı.
 
Habak Köyünden Konaklar Mahallesine  Yaklaşık olarak 1,5  saatlik yapacağımız yürüyüşümüz bizlerinde  en keyif aldığı rotalardan birinde olacak,kendimizi bir tarihi konağın bahçesinde öğle yemeğimizi ‘yöresel tatlar menümüzü’ alarak ödüllendireceğiz. Bir yandan yemek yiyip bir yandan doğayı izleyeceğiz beklide hayatınızın en güzel yemeklerini en güzel ortamlarda bu programlarda tatmış olacaksınız.
  
Yemekten sonra gelen  çay ve kahvelerimizi içtikten  sonra rotamızın geri kalan kısmı olan, Konaklar Mahallesi-Ortan Köyü olacak 1 saatlik daha yapacağımız keyifli yürüyüş sonrasında bizleri ortan köyünde  bekleyen aracımızla  günün geri kalan  kısmını   Çinçiva kahvede keyif yaparak geçireceğiz.

 

Parkur: orta       süre:2.30 saat              Araç toplam: 30 km ( 2 saat)
        

 

6.GÜN:SAL-POKUT- YAYLALARI

 

Karadeniz de her günümüz bir başkadır.

  

Bugün günlerden Sal-Pokut diyelim, iki güzel komşunun hayat hikayesini izleyelim. İki komşu yayla arasındaki gizemli patikada yürüyüp en güzel türkülerimizi burada söyleyelim, Enetap’ın Düzünden Amlakit’e bakalım, Bulut denizinin üstünden güneşin batışına şahitlik edelim.
 
Hadi o zaman hazır olun :) 

Araçla yapacağımız 1:30 saatlik güzergahla ilk olarak Çinçiva kahvede mola verip devamında bizleri bekleyen Pokut-Sal yayla yolunu Safari halinde yavaş yavaş tırmanmaya başlayacağız.
 
İlk olarak bizleri Sal Yaylası karşılayacak. Sal Yaylası: geniş meralık alan içerisine en güzel haliyle işlenmiş ahşap evlerin olduğu ve sessizliğin içinde kaybolup, sizleri masallar diyarındaki sevimli çocuk Heidi olmaya davet edeceğiz.İneklerin çan sesini,gökyüzündeki şahinleri ve şansımız varsa yabani hayattaki farklı hayvanları dahi görebileceğiz.

  

Fotoğraf çekimlerimizi yapıp biraz sohbetleştikten sonra Sal Yaylasından komşu yayla olan Pokuta doğru 30 dak. lık light bir patikayla geçiş yapacağız.

  

Pokut’un sırtından Kaçkarları,Hazindağı,Gitoyu,Amlakiti,Hüseri,Ayderi (havanın müsaitliğine göre) izleyebileceğiz.

Öğle yemeğimizi barbekü yada yayla evinde yedikten sonra… Enetap’ın düzü’ne doğru kaldığımız güzergahtan 1 saat daha yürüyüş yapacağız,yürüyüşümüzü tamamladıktan sonra bizleri Sal Yaylasında bekleyen aracımıza binip dönüş yoluna koyulacağız.


Parkur:kolay
yürüyüş:1:30 saat
Araç toplam: 90 km ( 2:30 saat )


 

7.GÜN: ÇAT VADİSİ-ADVENTURE PARK- RAFTİNG-ZİPLİNE-İNSAN SAPANI - DÖNÜŞ

 

Son günün sabahında yaylalara, Kaçkarlara, Yeşile, Maviye, Sarı Kıza ,Ferhat Dayı’ya,Fatma Teyzeye güzelliğe dair her şeye  veda etme zamanı geldi diye üzülmüyoruz,rotamızı AYDER den, Çamlıhemşin’e doğru çeviriyoruz.
  
Tarihi konaklar ve tarihi köprüler eşliğinde ortaçağdan kalan,tarihini ve kültürel mirasını yansıtmaya çalışan şu zamana kadar ayakta durmayı başarabilen Zil kale ye ulaşıyoruz.
 
Zil kale gezimizi tamamladıktan sonra,Doğu Karadeniz’in en bakir vadilerinden biri olan PALOVİT Vadisine girip,gümbür gümbür akan PALOVİT Deresinin sesini, tarihi şimşir ve Porsuk ağaçlarının eşliğinde 45 dakikalık doğa ve terapi yürüyüşümüzü tamamlıyoruz.
  
Yürüyüşümüzün  sonunda  15 mt. dökülen PALOVİT  Şelalesi’ni ziyaret ediyoruz ve son  yürüyüş  programımızı  yapıyor,öğle yemeği için   ÇiNÇİVA ŞENYUVA köyüne doğru yola koyuluyoruz.
   
ÇİNÇİVA’DA   bize özel ‘Hemşin Lezzet Menüsü’ diye adlandırdığımız öğle yemeğimizi yedikten sonra sizlerle fırtınanın serin sularında ‘Raftig’ yapıp, İnsan Sapanı'yla yeniden dirilircesine ve farklı bir benlikle  Şehir’e doğru fırlatıyoruzJ

 Parkur: kolay          yürüyüş:45 dk       Araç toplam: 60 km ( 2 saat )